Romanya seup değil. Ondrek Zln’de öldü ve Steaua’da hokey oynayacak

AMate

Global Mod
Global Mod
Ji, Romanya’nın Pesun şehrinde nasıl doğdu?
Bu konuda pek bir şey öğrenmedim, yeni angam bt’yi övmedim. Daha önce iki yıl beklemiştim ve sonunda Çek Cumhuriyeti’nin Budjovice kentinde bir yıl olduğu ortaya çıktı ki bu harikaydı. İlk başta ekstra ligin muhtemelen haziran veya kasım ayında olacağını düşündüm. Bu kadar beklemek istemedim. Fransa’dan ve başka yerlerden de teklif vardı ama oraya uzun yolculuk yapmak cesaretimi kırmıştı. Benim yaşımda on iki saat boyunca otobüste oturmak acı verici olurdu. Ve sonra Romanya’ya gitme fırsatı ortaya çıktı.

İlgimi çekti mi?
Kulübün sadece Romanya liginde oynaması hoşuma gitti, bu da 28 maç anlamına geliyor ve bu da nispeten yakın. Uçakla bir buçuk saat, Vdn’den iki buçuk saat içinde Zln’deyim. Bu yüzden boş günlerim olduğunda eve gitmek isterim. Ailemi Zln’de bırakıyorum, kızım bisiklete binmeye başlıyor. Finansal açıdan da ilginç.

Zln’ye sadık mı kalacaksınız?
Ekstra ligle karşılaştırılabilir, hatta daha iyi. Yemekten konaklamaya kadar her şeyin parasını ödedim. Ve ben de esku’dan farklı olarak kulübün bir çalışanıyım.

Zlnsk’ten Ji Ondrek (sağda) sti Hradec’te gl’yi kutladı.

Romanya’da hokeyin kalitesini artırmak amacıyla Romanya Spor Bakanlığı, kulüplere yabancı oyunlar için ödeme yapılan sübvansiyonlar gönderdi. Ppad’de de var mı?
Muhtemelen böyle olmayacak. Steaua bir ordu kulübü olduğundan Stut’tan yeterince emekli maaşı alıyor. Geçen sene Romanya liginde forma giyen ve büyük başarılara imza atan Karel Kubt’un yanımızda şarkı söylemesini istedik. Kulübün beklediği bütçeyi harcamadı ve bazen yıl sonunda onlara emekli maaşı verdi. İşinize yarar. Karl ve ben bütün yaz iletişim halindeydik, ona çeşitli şeyler sordum.

U vte, ne vs ek?
Romanya hokeyi hakkında hiçbir şey bilmiyordum, hatta bu konuda hiçbir şey bilmiyordum. İçmeye karar verdim ve birdenbire aynı olmadığını anlarsam sakince toplanıp eve giderdim. Sözleşmeyi her zaman iptal edebilirsiniz. İlk izlenimler harika, Bükure güzel bir şehir, merkezi Prag’a benziyor. Gitmek için 20 dakikam var. Geçen yıl Karel Kubt’un ilk kez çalıştığı şehirle karşılaştırıldığında bu bir fark. Ama şimdilik sadece takılıyoruz, dün geceden beri buradayım.

Popo bir taç mıydı?
Sabahın erken saatlerinde biçtik ve sekizde dikene haber verdik. Önümüzdeki iki hafta boyunca spor salonuna gidiyoruz, koşuyoruz ve eğleniyoruz. Hazırlıklar kısa sürüyor, lig tüm hızıyla devam ediyor.

Yerel halkla nasıl pazarlık yapıyorsunuz?
İngilizceyi anlıyorum ama konuşmaya cesaret edemiyorum. O yüzden burada, odada, iki ay içinde seninle bağ kurabilmek için bir kelime söyleyeceğim. Sebebi şu ki, burada yanımdalar, bizden pazarlık yapacak iki adam verdi ve ben de bunu sevdim. Muhtemelen buraya gitmezdim. Burada Ruslar da var ama onların Romanya pasaportu var, takımda Ukraynalılar da var vs. Bu uluslararası bir durum. Ancak antrenör ve yardımcımız yerli.

Sezonu ekstra ligde Komet’te geçirdiniz ve Romanya’da forma giyeceksiniz. Bu bir kariyer hamlesi değil mi?
Benim açımdan ekstra ligde birisi sakatlanırsa ve yer açılırsa sonbahara kadar beklemek zorunda kalacağım. Ve yine de dördüncü satırın maksimum sayısını oynardım. Bunun bir tesadüf olduğunu söyleyemem. Sanki sana tasarruf etmen için on dakika kazandıracağım esku’da değil de burada oynayacakmışım gibi algılıyorum. Ve eğer 35 ya da 37 yaşında ekstra lige çıkarsam muhtemelen bunun bir önemi olmaz. Ayrıca maddi koşullarım çok iyi ve bu durumu evde elde edemiyorum.

Kusura bakmayın ama Komet’teki (17/1+0) performansınız nasıl oldu?
Çılgıncaydı, Brno’ya gitmeden önceki son Zln yarışımda bile kas ağrılarım vardı. Sonra bisiklete bindim ve sorun olmayacağını düşündüm. Komet’teki ilk kibriti içtim, yine canımı sıktı ve bunu büyük bir duraklama izledi. Eğer üst bedenimden bir sakatlık olsaydı en azından kayabilirdim. Bu şekilde tam bir gönül rahatlığına sahip olmam gerekiyordu. Daha sonra yetişemeyecek noktaya geldim ve eskisi gibi hareket edemiyordum.

Avcı yıllarca durmadı.
Aynı zamanda eski. Avcı yirmi yıldır bana çeyrek gün boyunca yavaş yavaş eziyet ediyor ve bundan haberi bile yok ama birdenbire işlerin farklı yürüdüğüne saygı duymayı bırakıp işini bıraktı. Profesyonel hokeyde geçen uzun yıllar boyunca bunun bedeli ağır oldu. O zaman soru, bunun kendini nasıl gösterdiğidir.

Teknik direktör Hamrla’nın istifasından sonra memleketi Zlno’ya ne dönecek, o da bu işin içinde değil miydi?
Kesinlikle. Bu konuyu konuşmadık bile, sözleşmeyi feshetmemiz kararlaştırıldı. Play-off’lar da dahil olmak üzere oğlanların harika bir sezon geçirdiğini izledim ama kışın gitmedim. Evde televizyonda Finle ya da Bar izlerdim. Bazı çocuklarla temas halindeydim, onlara tebrikler yazdım. Ancak Vsetn’in kaydettiği ilerlemeden sonra mevcut oyun sisteminde bile Kladno’yu yenmelerinin adil olmadığı ortaya çıktı. Ve bu Vsetn birinci ligi kazansa bile geçerli olacak.

Peki, mevcut bar modelinin adaletsiz olduğuna ve ekstra lig lehine kurulduğuna katılıyor musunuz?
Ne yazık ki durum böyle. Ekstra ligin son takımı bin gün izinli, dinleniyor, sonra diken diken oluyor ve hazırlanıyor, bu arada o kesintilerden sonra susmuş, yorulmuş ve bitkin düşen birinci lig çorbadan çıkıyor. Tek olasılık, birinci ligdeki bir kişinin beraberlik aşamasını sorunsuz bir şekilde geçmesi ve bir gün bile sakatlık yaşamaması olabilir. Ama öyle bir manaft yok. Her iki takımın da aynı şartlara sahip olmasını sağlayacak değişiklikler yapılmalıdır. Futbolda uzun zamandır telafi ediliyorsunuz, son sonbaharda pmo ve play bar verildi. O zaman kulüpler bundan büyük bir motivasyon alıyor. Ancak birinci ligin sponsorları için de iki emekli maaşı varken, aynı prosedürün bir ayna olacağını görmek de zor mu?

Zln’deki yaz değişikliklerini takip ediyor musunuz?
Evet, sadece bir avuç değil, pek çok şey var. Yirmi yıldır orada jakuzi kurmamıştı ve ben ayrılır ayrılmaz çocuklar yeni bir zemine kavuştular. (güler) Onlara çok rahat edeceklerini söylüyorum. Yıllar geçtikçe kötü koşullara alıştık, hatta biraz da kendine has bir çekiciliği vardı. Ancak birdenbire beş yaralı çocuk ortaya çıkınca durum daha da zorlaştı. Gelecekte bir gün Zln’deki tüm kışı onarmak mümkün olsaydı çok mutlu olurdum, bu insanlar için harika olurdu. Bugün kışın ortasında hokey oynamaya gidiyorlar ve bir saat içinde orada donarak öleceklerini hissediyorlar.

Uzun süredir takım arkadaşınız ve dostunuz olan Pavel Kubi Vsetna’ya gitmedi mi?
Beni Vsetna’dan kimse aramadı ve ben de rahatsız etmek istemedim. Aptalca, eğer teklif üzerine içerse, muhtemelen onu alacağımı düşündüm. Kısa bir mesafe var, geçen yıl yaz aylarında oraya gittiğimde adamlarla birlikte kulübede olduğumuzu biliyorum. Piko (Küp) Parmaklarımı çaprazlayarak ona ne yemesi gerektiğini söyledim. Çok heyecanlı olacak ve Zln’e dünya takımı formasıyla gidecek. Ancak hayranların ona düşman olacağını düşünmüyorum ve bunun için de bir neden yok. Zln’deki geçerli sözleşmesini feshettiler, bu yüzden yeni bir angam aramak zorunda kaldı. Ve bu bana yakın, evimde yaşıyorum ve birinci ligin güzel karanlığında oynamaya gidiyorum.