Saksharta Karyakram: UP’nin 36 ilçesinde Saksharta Karyakram soruşturması henüz başlamadı | Allahabad haberleri

AMate

Global Mod
Global Mod

PRAYAGRAJ: ‘Nav Bharat kapsamında büyük bir hükümet soruşturması Saksharta KaryakramEyalette yaklaşık 11 ay önce 15 yaş üstü okuma yazma bilmeyen nüfusu tespit etmek için başlatılan ‘ uygulaması 36 ilçede bile başlamadı.
Anket, anket uygulaması kullanılarak tamamlandı. Eyalet hükümetinden elde edilen verilere göre dokuz bölge – Moradabad, Sitapur, Azamgarh, Prayagraj, Farrukhabad, Rampur, Unnao, Faizabad ve Bulandshahr – anketin ön saflarında yer alıyor. Ancak, 30 ilçede ilerleme yavaş görünüyor ve geri kalan 36’da henüz başlamadı.
2022-23’ten 2026-27’ye kadar beş yılda uygulanmak üzere merkezi olarak desteklenen ‘Yeni Hindistan Okuryazarlık Programı’ (NILP) 1 Nisan 2022’de başladı. Program, Temel Okuryazarlık ve Matematik bileşeni kapsamında beş yıl boyunca beş crore öğrenciyi kapsamayı hedefliyor. . Programın beş hedefi vardır: temel okuma ve aritmetik, eleştirel yaşam becerileri, mesleki beceri geliştirme, ilköğretim ve sürekli eğitim.
Hükümet, programın etkili bir şekilde uygulanmasını sağlamak için çeşitli önlemler almaktadır. İlk adım, yararlanıcıları ve gönüllü öğretmenleri belirlemektir. Yararlanıcılar ve gönüllü öğretmenler (VT’ler) anketleri, okulları temel alan eyaletler/UT’ler tarafından yürütülür.
Uttar Pradesh’te bu alanda kaydedilen ilerlemenin yakın zamanda gözden geçirilmesinden sonra, yukarıda belirtilen yalnızca dokuz ilçenin şimdiye kadar tatmin edici bir performans gösterdiği ortaya çıktı. Son zamanlarda, Müdür Yardımcısı Shambhu Bhan Singh, Bölümdeki tüm Müdür Yardımcılarına (İlköğretim) ve Temel Shiksha Adhikari’ye (BSA’lar) Müdür (Okuryazarlık ve Alternatif Eğitim) adına girişimdeki ilerlemeyi özetleyen talimatlar gönderdi. adlı
Talimatlara göre, Meerut ve Varanasi dahil olmak üzere eyaletin 30 ilçesinde ilerleme yavaş. Kanpur NagarGhaziabad, Bareilly, Hathras, Gonda, Bhadohi, Saharanpur ve gorakhpur. Agra, Aligarh dahil olmak üzere eyaletin geri kalan 36 ilçesinde anket görevi başlamadı bile. kanpur dehatMathura, Etah, mau, Rae Barelli ve Pratapgarh.
Adının açıklanmaması kaydıyla bir yüksek öğretim yetkilisi, “Bu üzücü ve duygusuz bir tavır olarak nitelendirilse de, talimatlar ilgili yetkilileri, soruşturmanın planlandığı ve talimat verildiği şekilde yürütülmediği takdirde haklarında işlem yapılacağı konusunda uyardı” dedi. eyalet hükümetine tavsiye edilir.”