Şimdi Au, sinema ve tiyatro alanında araştırma fırsatları sağlayacak | Allahabad haberleri

AMate

Global Mod
Global Mod

Prayagraj: Allahabad Üniversitesi (AU), gelecek vadeden aktörler ve yönetmenler için bir platform sağlıyor ve yaklaşan akademik oturumda tiyatro ve film alanındaki araştırmaları tanıtacak.
Anket, AU’nun devam eden öğretmen işe alım sürecinde üniversiteye katılan dört yeni öğretim üyesi arasında gerçekleştirilecektir.
Bu dört yeni öğretim üyesinden üçü yardımcı doçent ve biri doçenttir. Kombine Araştırma Giriş Testi (CRET) başvuru prosedürünün önümüzdeki hafta başlaması bekleniyor.
Üniversitenin zaten 14 Ağustos 2010’da kurulmuş bir tiyatro ve film merkezi var. Yazar, yönetmen Tigmanshu Dhulia ve ünlü senaryo yazarı Shanti Bhushan gibi Bollywood sadıklarını ortaya çıkardığı biliniyor.
Merkezin kurucu koordinatörleri arasında Prof. Sachin Tiwari ve Prof. MC Chattopadhyay da vardı. Tiwari İngilizce Bölümünden iken, Chattopadhyay Kimya Bölümündendi. Ancak, daha sonra AU’yu merkezin işlerini yönetmesi için atayan, onların sahadaki zengin deneyimleri ve hakimiyetleriydi.
Merkez ayrıca öğrencileri film yapımı konusunda eğitmek için FTII ve Satyajit Ray FTI Kolkata’dan uzmanlarla işbirliği yapıyor. Sinemacılık ve tiyatro eğitimini bir arada sunan, türünün tüm ülkede tek merkezidir.
“Yeni doktora programı ile öğrenciler tiyatro ve sinema sanatlarında araştırma yapmanın yanı sıra öğretmenlik yapabilecek niteliklere de sahip olacaklar. AU PR yetkilisi Prof. Jaya Kapoor, “Bu, merkez için büyük bir adım ve benzersiz kimliğini oluşturmasına ve güçlendirmesine yardımcı olacak” dedi.
“Merkez hem sanat medyası yani tiyatro hem de sinema için gerekli tüm altyapıya sahip. Sinema ve tiyatro aydınlatması, raylı arabalar (düz ve yuvarlak), son derece gelişmiş FCP kurgu makinesi, ses kayıt ekipmanı, fotoğraf ve film kameraları (5DMark 3, Black Magic) vb. merkeze bağlı Jai Prakash, “hem türler hem de dünyanın her yerinden 6.000-7.000 sinema koleksiyonu” diyor.