Temel Eğitim Bölümü, Bölgesel Lehçeler Sözlüğünü Tanıttı | Allahabad haberleri

AMate

Global Mod
Global Mod

Prayagraj: Eyaletin bölgesel lehçelerini korumak amacıyla, Uttar Pradesh’in ilköğretim bölümü yakında eyaletin önde gelen bölgelerinin yerel lehçelerinin benzersiz bir sözlüğünü yayınlayacaktı. Türünün ilk sözlüğü, Bhojpuri, Awadhi, Braj ve gibi bölgeye özgü dillerdeki kelimeleri içerir. Bundlehandi vesaire.
Yeni Ulusal Eğitim Politikası (NEP)-2020 uyarınca alınan karar, Hintçenin kalbinin attığı bölgesel lehçeleri korumayı ve bunları okul çocuklarını daha iyi eğitmek için kullanmayı amaçlıyor.
Eyalet Eğitim Araştırma ve Öğretim Konseyi (SCERT), bir sözlük yayınlama sorumluluğunu Prayagraj’a verdi. Devlet Eğitim Enstitüsü, Allenganj, eyalet ilköğretim departmanından yetkililer söyledi. Eyalet genelinde alt ve üst ilkokullarda görev yapan farklı bölgelerden öğretmenlerin, sözlük kullanarak kayıtlı öğrencilere kendi yerel lehçelerinde konuları ve konuları daha iyi açıklayabildiklerini de sözlerine eklediler.
“Bu, yalnızca bu lehçelerin korunmasını teşvik etmekle kalmayacak, aynı zamanda dil engellerinin kaldırılmasına da yardımcı olacaktır. Bu, UP Temel Eğitim Konseyi’nden devlet tarafından yönetilen ilk ve orta okulların öğretmenlerine ve öğrencilerine yardımcı olacaktır. Devlet Eğitim Enstitüsü Müdürü Naval Kishore, “Öğretmenler, çocukların Hintçe ve İngilizce’den daha iyi konuşup anladıkları bir dilde anlatırsa öğrenciler konuları daha iyi anlayabilir” dedi. Müdür, bölgesel lehçeler sözlüğünün geliştirilmesi emrinin alındığını da sözlerine ekledi.
Bu amaçla, misyona devam etmenin yollarını önermek ve önerilen sözlüğe dahil edilecek kelimeleri belirlemek için eyaletin dört bir yanından konu ve lehçe uzmanlarının davet edileceği bir çalıştay yakında düzenlenecek.
Şu anda 1.8 crore öğrenci, eyaletin 75 ilçesine yayılmış 1.68 lakh devlet ilk ve orta okullarında eğitim görüyor ve bu okullarda 5 lakh’tan fazla öğretmen istihdam ediliyor. NEP-2020’nin, bir çocuğun ana dili ile eğitim dili arasındaki dil uçurumunu kapatmada yerel dillerin önemini vurguladığını belirtmekte fayda var. Politika, anadillerini öğrenecek olan 5 ila 8. sınıflardaki öğrenciler için kaliteli işe alım ve genel öğretmen gelişimini vurgular. NEP-2020, büyük ölçüde okul öğretmenlerine dayanmaktadır. Yetkili, özellikle ilkokullardaki öğretmenlerin beceri düzeyinin NEP-2020’nin uygulanmasında önemli bir endişe kaynağı olduğunu açıkladı.