Tılsım Taktikleri: Gujarat’taki Adaylar İyi Şans Tılsımlarına Tutunuyor | Ahmedabad Haberleri

SinemT

Member
Tılsım Taktikleri: Gujarat’taki Adaylar İyi Şans Tılsımlarına Tutunuyor | Ahmedabad HaberleriAHMEDABAD: Sözler başlı başına birer tılsımdır ve belagat sahibi politikacılar için daha da fazlasıdır. Yine de, oy verme zamanı geldiğinde, en kurnazca iknaları bile ekstra bir şans tılsımı olarak görülüyor – buna ister batıl inançları, ister başarı mantraları deyin.
BJP’nin 77 yaşındaki kıdemli lideri ve yedi dönem milletvekili olan eski bakan Yogesh Patel gibi. Onun gibi deneyimli bir politikacı bile Vadodara’daki Manjalpur seçim bölgesi için kampanyaya gitmeden önce bir “bandi” ve bir “topi” çıkardı.
Görevdeki MLA, 1990 yılında Savli vala baba tarafından kendisine hediye edilen “bandi”nin, onu yalnızca iftiracılardan korumakla kalmayan, aynı zamanda zarar görmeden kaçmasına da yardımcı olan “ilahi bir kalkan” görevi gördüğüne inanıyor veya şimdi isyanlar veya diğer tehlikeli durumlarla ilgili. durumlar.
BJP’ye sekizinci kez seçilme şansı veren Patel, “İlk kez MLA seçilmeden önce, 1984’te katıldığım kurumsal seçimi bile kaybetmiştim” diye hatırlıyor. Partinin taleplerini karşılamıyor. Adaylar için 75 yıl sınırı.
“1990 seçimlerinden önce, küçük bir ‘jhupdi’de oturan ve gece partilerine şarkıcıları davet eden Savli vala baba’nın düzenlediği Dussehra partilerinde sahne dekorundan sorumluydum. Sahne dekorundan o kadar etkilenmişti ki benden program bitene kadar beklememi istedi. ‘Netas’ta bazı şakalar paylaştı ve sonra bana bu bandiyi hediye etti,” dedi Patel TOI’ye.
Patel, artık orada olmayan yerel azizin cebinden bir safran topi bile çıkardığını sözlerine ekledi. “Zorluklarla karşılaşırsam cebimde tutmamı istedi” diyen Patel, babanın seçimleri asla kaybetmeyeceğini tahmin ettiğini de sözlerine ekledi.
Bununla birlikte, Patel’in aksine şans, Waghodia’nın BJP tarafından bilet tahsisinden sonra listeden çıkarılan altı dönemlik MLA’sı Madhu Shrivastava’nın lehine değildi. Bununla birlikte, bağımsız olarak savaşan Waghodia’nın diktatörü de “ilahi” müdahaleye güveniyor.
“Her şeyi aile astrologumla görüştükten sonra yapıyorum. Seçime bağımsız olarak itiraz etmek için adaylık belgelerini sunmam onun tavsiyesi üzerineydi. Shrivastava, bana seçim sembolü olarak şeker kamışı çubuğu olan çiftçiyle seçimleri kazanacağımı söylediğinde seçim sembolü olarak ‘gannakhedut’u da aradım” dedi.
Aam Aadmi Partisi’nin (AAP) lideri ve Khambhaliya koltuğundan savaşan başbakan yüzü Isudan Gadhvi, kalyanpur taluka’daki memleketi yakınlarındaki bir tapınak olan Kamai Mata’da dua ettikten sonra tüm işine başlıyor.
Adaylığını sunmadan önce tanrının kutsamalarını aramaya geldi ve ayrıca bir ‘dhwaja’ teklif etti ve adının AAP tarafından Gujarat’ın CM yüzü olarak ilan edildiği gün ‘havan’ düzenledi. Hayatının tüm önemli faaliyetlerine bu tapınakta dua ettikten sonra başlayan Gadhvi’nin sayım gününde bu tapınağı tekrar ziyaret etmesi bekleniyor.
Tapınak şehri Dwarka’dan BJP adayı – yedi dönemlik bir MLA olan Pabubha Manek – her zaman kendisine gurusu Mangaldash Maharaj tarafından 1995 yılında verilen bir kolye (mala) takıyor. İlk olarak 1990’da bağımsız aday olarak seçimleri kazanmıştı. Bundan sonra gurujilerinin kutsamalarını kolye şeklinde aldığına inanılıyor. Pabubha, kolyenin herhangi bir seçimi kaybetmesine izin vermeyeceğine dair güçlü bir inançla gurujisinin kutsamalarını göğsüne yakın tutuyor. Bir kez Kongre biletinde ve üç kez BJP biletinde olmak üzere üç kez bağımsız aday olarak kazandı. Ve sonra Vinod Moradiya var. Nereye giderse kısrağı da mutlaka oraya gider!
Katargam koltuğundaki bu BJP adayı, her özel durumda bindiği güvenilir kısrağı Reshma olmadan bir adım bile kıpırdamayacaktır. Moradiya formda kalmak için elinden geleni yapıyor ve insan gözüyle görülemeyebilecek tehlikeyi sezme yeteneğine dolaylı olarak güveniyor. “Atım etraftayken enerji dolu hissediyorum, sanki bana güç veriyormuş gibi,” dedi.
Moradiya, Surat Belediye Şirketi (SMC) seçimleri için adaylık belgelerini sunmaya ilk gittiğinde, Reshma ile gitti. Bundan sonra, her seçimde her form doldurma çalışması için Moradiya’yı taşıyan Reshma oldu.
“Reshma, Marvadi ve Kathi atlarının melez bir cinsidir. Uzun yıllardır bizimle birlikte olan at ailesinin üçüncü nesli,” diyor Moradiya, tüm ailesiyle birlikte değerli kısrağa düzenli egzersizi de dahil olmak üzere bakıyor.
(Yagnesh Mehta’nın katkısıyla)