Trump'ın kampanyası ilk kez mitingde yaşanan saldırıda aldığı yarayı anlattı

AMate

Global Mod
Global Mod
Eski Başkan Trump'ın suikastçı bir adamın kurşunuyla aldığı yaranın ilk detaylı tanımında, kampanya ekibi Cumartesi günü yaptığı açıklamada, merminin “başına çeyrek inçten daha az bir mesafeden girdiğini” söyledi.

Trump'ın yaralanmasına ilişkin açıklama, Trump'ın Beyaz Saray doktoru olarak görev yapan ABD Temsilcisi Ronny L. Jackson'dan (R-Teksas) geldi.

Trump'ın açık sözlü destekçisi Jackson, açıklamasında “Mermi kafasına çeyrek inçten daha az bir mesafeden geçerek sağ kulağının tepesine çarptı,” diye yazdı. “Mermi izi kulağın kıkırdak yüzeyine kadar uzanan 2 cm genişliğinde bir yara oluşturdu. Başlangıçta önemli bir kanama oldu, ardından tüm üst kulakta belirgin bir şişlik oluştu.”

Jackson, şişliğin daha sonra indiğini ve yaranın düzgün bir şekilde iyileştiğini söyledi.

“Kulağın oldukça damarlı yapısı nedeniyle, hala yerinde bir pansuman gerektiren aralıklı kanamalar var,” diye yazdı. “Yaranın kendisinin geniş ve künt yapısı göz önüne alındığında, dikişe gerek kalmadı.”

Trump ilk olarak Pensilvanya'daki bir hastanenin personeli tarafından tedavi edildi. Jackson, Trump'ı Bedminster, NJ'deki Trump'ın ikametgahında silahlı saldırının olduğu gece gördüğünü söyledi. Jackson, “O zamandan beri Başkan Trump'la birlikteyim ve yarasını her gün değerlendirip tedavi ediyorum. İyi durumda,” diye yazdı.

Trump, kulağında bir bandajla, perşembe gecesi Milwaukee'deki Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kongresi'nde Cumhuriyetçi Parti'nin başkanlık adaylığını resmen kabul ettiğinde, olayı ilk kez kamuoyuna anlattı.

Dayanışma gösterisi olarak kongreye katılanların birçoğu sağ kulaklarına bandaj taktı.

Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kongresi'nde bir Arizona delegesi kulağına bandaj takıyor.

(Robert Gauthier / Los Angeles Times)

Trump, 13 Temmuz'da Pennsylvania'nın Butler kentinde düzenlenen bir kampanya mitinginde yaşananları anlatmadan önce, “Bunu benden bir daha asla duyamayacaksınız, çünkü anlatmak çok acı verici” dedi.

Trump, ekrana yansıtılan tabloya bakmak için başını çevirdiğinde “yüksek bir vızıltı sesi duyduğunu ve sağ kulağıma gerçekten çok sert bir şeyin çarptığını hissettiğini” söyledi.

“Kendi kendime 'Vay canına, o neydi? Bu sadece bir kurşun olabilir' dedim. Ve sağ elimi kulağıma götürdüm, aşağı indirdim. Elim kan içindeydi,” dedi.