Uttar Pradesh: Çiftçinin Oğlu JEE Şebekesini Çömeldi, IERT’de Yer Aldı | Allahabad haberleri

AMate

Global Mod
Global Mod
PRAYAGRAJ: İç açıcı bir cesaret ve azim örneği, dul annesi bir çiftlik işçisi olarak çalışan 18 yaşındaki Dalit çocuğu, ilk denemesinde JEE Mains sınavlarını kırdı. Kısa bir süre önce Mühendislik ve Kırsal Teknoloji Enstitüsü (IERT) Prayagraj’ın Bilgisayar Bilimleri Bölümü’ne JEE Mains derecesine göre kabul edildi.
Dhiraj Kumar, babasını küçük yaşta kaybetmiştir ve annesi hayatta kalabilmek için tarlalarda çalışmaktadır. Dhiraj, Sangam kasabasında 9. sınıftan 12. sınıfa kadar eğitimine devam etmek için Harbhanpur (Phulpur) köyündeki memleketinden yaklaşık dört yıl önce ayrıldı.
Dhiraj, köy okulundaki sınıf öğretmenine ve ekonomik açıdan dezavantajlı öğrencilerin çalışmalarını ilerletmelerine yardımcı olmak için bir Abhishek Shukla tarafından işletilen bir tesis olan Shuruaat – Ek Jyoti Shiksha’ya başarısının hakkını veriyor.
Dhiraj’ın yeteneğini ve keskin zekasını değerlendirdikten sonra, Phulpur köyündeki ilkokul öğretmeni onu Prayagraj’daki Devlet Inter Koleji’ndeki IX. sınıfa kaydettirmeyi başardı ve burada 10. ve 12. sınıfta sırasıyla %84 ve %75 geçti.
Bu arada Shuruaat örgütünün başkanı Shukla onu gördü ve tüm mali sorumluluklarını üstlendi. Hem eğitim hem de koçluk masraflarını ayarladı. Dhiraj başlangıçta diğer çocuklarla birlikte Hari Nagar’ın gecekondu mahallelerinde küçük bir odada yaşadı ve dikkat dağıtıcı şeyler arasında testi geçti.
“Başlangıçta Hari Nagar’ın varoşlarında kalmak zorunda kaldı, ancak daha sonra bir GIC hostelinde oturdu. Sıkı çalışmasının ve kararlılığının farkında olarak, koçluğunu kendimiz ayarladık ve sonunda istenen sonuçları elde etti.”
Dhiraj, “Doğru rehberlik ve uygulama ve daha da önemlisi, öğretmenlerimin bana duyduğu güven bu başarıyı elde etmeme yardımcı oldu” dedi ve ekledi: “Zorluklarımın ve mali kısıtlamalarımın dikkatimi dağıtmasına izin vermedim.”
JEE Şebekesini kırdıktan sonra, kabul alma zorluğuyla karşılaştı. Shukla ve diğer İyi Samiriyeliler daha sonra ona IERT’de bir yer sağlamak için ücretleri ve diğer masrafları karşılamak üzere 63.000 Rs tutarında fon topladılar. Shukla, “Altı aylık kabulden sonra burs alacaktı,” dedi.