Uttarayan, Covid Gölgesinin Dışında Ruhu Yükseltiyor | Ahmedabad Haberleri

SinemT

Member
Uttarayan, Covid Gölgesinin Dışında Ruhu Yükseltiyor | Ahmedabad Haberleri

AHMEDABAD: Uttarayan’ın iki uzun yılın ardından Covid’in gölgesinden çıkmasıyla birlikte eğlence tutkunları merakla beklenen festivalden en iyi şekilde yararlanmayı planlıyor. Uçurtma, jalebis, chikkis, undhiyu ve laddoo satan Walled City’deki pazarlar gece geç saatlere kadar işlem gördü. Festivalin haftasonuna denk gelmesiyle birlikte, şehir genelindeki ofisler terk edilmiş bir görünüme büründü ve birçok çalışan evden çalışıyor ya da havasına girmek, ayak işlerini yapmak ve verandalarını toplamak için yarım gün izin alıyor.
“Uttarayan iki günlük bir festival olmasına rağmen yaklaşık bir hafta öncesinden hazırlıklarımız başlıyor. Terasın temizlenmesi, eski uçurtmaların tamiri, yenilerinin alınması ve çapa tellerinin bağlanması festivalden önce başlar. Bir profesyonel olan Bhargav K, şenliklerin tadını çıkarmak için iki tam gün izin aldığımdan emin oluyorum” diyor.
Birçoğu, şenliklerin tadını çıkarmak için diğer şehirlerden eyaletteki memleketlerine seyahat etti. “Bangalore’dan geldim ve Uttarayan şenliklerinin tadını çıkarmak için evden çalışmayı seçtim. Terasta ki şevk ve coşkuyu kaçıramazsınız” dedi. Jignesh Desaibaşka bir profesyonel.
Uçurtma fiyatları bu yıl geçen yıla göre tahminen %25 oranında önemli ölçüde arttı. Uçurtma üreticilerine göre uçurtma yapmak için mevcut kağıt daha pahalı hale geldi.
Salim RasoolbhaiAhmedabad merkezli bir uçurtma üreticisi ve toptancısı, şunları söyledi: “Kağıt maliyeti arttığından bu yıl enflasyon nedeniyle uçurtma fiyatları yükseldi. Daha önce, top başına yaklaşık 900 Rs karşılığında 450 uçurtma kağıdı topumuz vardı. Ancak maliyetler şimdi %45 arttı. Dolayısıyla uçurtma üreticileri için maliyetleri artırmaktan başka seçenek yok.”
Şu anda beyaz ve renkli cheel uçurtmalar, kodi başına 100 Rs’ye (20 uçurtma seti) satılmaktadır; kodi başına 120 Rs için baskılı cheel uçurtmalar ve kodi başına 200 Rs için dhaal uçurtmalar. Salimbhai, “Bu yıl, Başbakan Narendra Modi’nin çitaları serbest bıraktığını gösteren el ilanları oldukça popüler” dedi.