Yarı finale çıkacak bir kadromuz var. Olomouc Kunc üretkenlik ve hedefler hakkında

AMate

Global Mod
Global Mod
Olomouc lig dışı hokey oyuncusu Michal Kunc, geçirdiği kulak enfeksiyonu nedeniyle üç maç boyunca sahalardan uzak durduktan sonra, Cuma günkü Karlovy Vary maçına (Mora için 3:1) ve özellikle de dünkü takım Pardubice ile oynayacağı heyecanlı mücadeleye yüzde 100 hazır olmak istedi.

Sonunda Olomouc teneke dükkanında 2:1 galip geldi, bu yüzden Kunc kendisinin maçtan eli boş çıkmasını umursamadı bile. Temsilcilik arasının ardından Horozlar, Třinec şampiyonasına ve ardından da daha az iddialı olmayan Sparta'ya gidecek.

“Zor zaman. Her maç zor ama en zorlu maçları atlatacağız ve sonrasında mutlaka yenmemiz gereken rakipler gelecektir” diyen 23 yaşındaki forvet, bu yıl kariyerinin en verimli sezonunu yaşıyor. Olomouc'ta.

Michal Kunc bu sezon kendini nasıl buldu? Şu ana kadar kırk maçta 22 puan.
Bu soruyu burada çok sık alıyorum ama aynı şeyi yapmaya devam ediyorum. Sürekli kendim üzerinde çalışıyorum ama buzda daha fazla zaman ayırdığım doğru. Bütün bunlar bir rol oynuyor. Daha fazla puanım var ama önemli olan tüm takımın iyi durumda olması.

Geçtiğimiz iki sezonda biriktirdiğiniz puan kadar puana sahip olmak için yalnızca üç puana ihtiyacınız var.
Bu harika, değil mi (gülüyor). Umarım yapabilirim! Öte yandan geçen sezon iyi bir başlangıç yapmama rağmen sadece birkaç maç oynadım. Bu yüzden bu yıl daha fazla oynamayı umuyorum.

Geçen yıl bir sakatlık nedeniyle ameliyat olmak zorunda kaldınız. Bu yıl hastalık haricinde sağlık sorunlarından kaçınıyorsunuz. Kabinin geri kalanı için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Geçen hafta sonu başlangıç kadrosundan dokuz oyuncuyu kaçırdınız.
Ocak ayı çok zor. Çok fazla maç var. Ve zaten sezonun o aşamasında her şey bir araya geliyor. Maçlardan kaynaklanan yorgunluk ve bitkinlik ortada. Hastalıktan dolayı dinlenmeme rağmen şimdi oynamayı tercih ederim, ancak tüm bunları yaşayan adamların gözlük dolu olduğunu ve bir tekrar arasını memnuniyetle karşılayacağını anlıyorum. Kendi başımın çaresine bakmaya çalışıyorum ama birinin üzerinize uçmasından asla etkilenmeyeceksiniz. Yaralanmanın ne sıklıkla meydana geldiği de bir tesadüftür.

Play-off'ların ön turuna ilerlemeyi garanti etmeyen basamaklarda oldukça sağlam bir liderliğiniz var. Peki normal sezonun geri kalanının hedefi ilk sekizde bitirmek mi, bu da kendi sahasında eleme mücadelelerinin başlaması anlamına mı geliyor?
Evet bizim için büyük avantaj olur. Evde ve deplasmanda gösterdiğimiz sonuçlara bakın. Dolayısıyla şu andaki hedefimiz açık bir şekilde sıralamada mümkün olduğu kadar yükseğe çıkmak olmalı.

Ocak ayında kimse seni evinde yenemedi. Bu neydi?
Bilmiyorum hayranlar? Çoğu zaman ilk golü alsak da maçı tersine çevirmeyi başarıyoruz. Buradaki koşullar rakip için çok zor, çok da sıcak değil ve bahsettiğim gibi harika taraftarlarımız var. Bütün bunlar kartlarımıza etki edebilir.

Taraftarlardan bahsetmişken, Olomouc seyircisi, ekstraliga antrenörleri ve oyuncuları arasında yakın zamanda yapılan bir ankette rakipler için en rahatsız edici üçüncü seyirci olarak ortaya çıktı.
Onu görmüştüm. Kabul ediyorum. Ama birinci olmak için geliştirmeleri gereken çok şey var (gülüyor).

Kişisel olarak nereye gideceğinizi sabırsızlıkla beklemiyor musunuz?
Litvínov'u sevmiyorum. Oradaki stadyum çılgın ve oradaki taraftarlar… güveniyor.

Geçen sezon Noel'e kadar ilk dörtte yer alıp sonra düşerken, bu yıl durum tam tersi. Aynı zamanda aynı kadroya sahipsiniz.
Ne olduğunu söyleyemem. Ama böyle devam ederse yükseleceğiz, yükseleceğiz ve en iyisini play-off'lara saklayacağız. Umarım geçen sezondan daha ileri gidebiliriz.

Bu da Mora'nın 2014'te ekstra lige yükselmesinden bu yana oynamadığı bir yarı final anlamına geliyor.
Böyle. Ama şimdiden burada olabileceğini hissediyorum. Kesinlikle bu konuda yeteneğimiz olduğunu düşünüyorum. Elbette büyük bir başarı olacaktır. Buradaki taraftarlar da bunu hak ediyor.

Zaten üçüncü sezondur Hané'desiniz, buraya yirmi yaşında Brno'dan geldiniz. Anne Comet'te sana yer yok muydu?
Brno'da dördüncü hatta oynadım, buz takımı yetmedi. Kendimi birinci lig ile ekstra lig arasındaki sınırda hissettim. Neyse ki Olomouc beni seçti ve ben de Extraliga'da kaldım ve buraya gidebildiğim için çok mutluydum. Ben hala. Buradaki ekip harika ve umarım böyle devam eder. Olomouc benim için bir numaralı tercihti.

Meslektaşlarınızın çoğu takımı övüyor.
Burada takım olarak bunu oluşturmamız gerekiyor. Hepimiz buraya gelmeyi severiz, iyi bir kabin başarının temelidir.

Aynı zamanda aranızda ister Jan Káňa ister dört kez şampiyon olan Chmielewski olsun ilginç isimler de var. Ancak her ikisi de bu yıl sağlıklarıyla mücadele ediyor.
Oynamadıklarında kayboluyorlar, bunu biliyorsun, değil mi? Ancak sonuçlar, kötü havaya rağmen hala güçlü bir takıma sahip olduğumuzu gösteriyor.

Olomouc oyuncuları Karlovy Vary'ye atılan golün sevincini yaşadı.

Siz mi yoksa eski bir Brno oyuncusu olan Silvester Kusko mu Kometa ile maçları daha fazla deneyimliyor?
Biz en iyisiyiz diyebilirim. Maçtan önce mutlaka bir tür motivasyon yazarız, kabinde de bu var. Onları her zaman yenmek istiyoruz ama ne yazık ki bunu bu sene sadece bir kez başardık. Brno'daki kulüp çok değiştiği için artık orada tanıdığım pek fazla adam yok. Ama bu hâlâ büyüdüğüm kulübe karşı oynanacak bir maç. Geri döndüğümde her zaman güzel bir duygu oluyor. Stadı tanıyorum, çevredeki insanları tanıyorum, herkese merhaba demeyi seviyorum.

Olomouc'a geri dönelim. En iyi kiminle oynuyorsun?
Şimdi Navrc (Jakub Navrátil, editörün notu) ve Rok Macuh ile oynadım, bizim için oldukça iyi çalıştığını düşünüyorum, kişisel olarak onlarla iyi oynuyorum.

Rok Macuh buz üzerindeyken kendinizi daha güvende hissediyor musunuz? Sonuçta o tanınmış bir dövüşçü, bir tür koruma köpeği.
Böyle. Takımda böyle oyunculara ihtiyaç var. Şimdi Sparta'nın bir de kavgacı olan Zack Kassian'ı getirdiğini görüyoruz. Bu nedenle bu yıl biraz rekabet var.

Geçen sezon ve Aralık ayında, çok sayıda devamsızlık nedeniyle defans oyuncusu olarak başlamak zorunda kaldınız. Neden sen?
Antrenörler bana şans eseri düşersem iyi kayacağımı çünkü alanım hız olduğunu söyledi. Savunmada oldukça iyiyim, bunda bir sorunum yok ama orada tam olarak konfor bölgemde değilim. Ancak orada sadece iki maç oynadığım için bunu fazla düşünecek zamanım bile olmadı. Savunmacıların hata yapmama sorumluluğu var, onlar son oyuncular ama bunu düşünecek zamanım bile olmadı, bu bir avantajdı.

Hokey idolünüz kimdi?
Şey… ben büyürken muhtemelen Jarda Jágr, belki de herkes gibi. Zamanla NHL'yi izlemeye başladım. Artık Connor McDavid başka bir yerde, Nathan MacKinnon da öyle. Onlar uzaylılar. Bütün bu oyuncular hepimiz için bir rol model.

Olomouc forveti Rok Macuh, Pardubice defans oyuncusu David Musil (8) ile başa baş durumda.

Ayrıca geçen sezondan önceki sezonda Mory formasıyla birinci sınıf bir hokey oyuncusunu tecrübe etmiştiniz.
David Krejci. Aynı zamanda mükemmel bir kabin görevlisidir. Mükemmel uyum sağladı, onu burada gerçekten çok sevdik. Bu kış etrafındaki durumu takip ediyorduk, Çek Cumhuriyeti'ne dönmeyi düşünüyordu ama ne yazık ki sağlığı buna izin vermedi ve istifa etti. Onu izlemek büyük bir keyifti. Ve bize buzda öğrettikleri… harika. Burada yaşadığım yıldan dolayı mutluyum.

Ayrıca formasyonda onunla birkaç kez oynadın.
Vermeyi başardığı kayıtların miktarıyla beni her zaman şaşırttı. Onu göremediğinizi sanıyorsunuz ama David'in öyle bir genel bakışı var ki, her zaman hokey sopanızı buluyor ve sizin için kaydedebiliyor. Kesinlikle.

Hokey dışında tenisi de sevdiğinizi fark ettim. Kabul ediyor mu?
Doğru, kabinde daha iyi tenisçiler var. Mesela Silva Kusko yetenekli ama genç takımdan Michal Tomeček bile teniste çok iyi. Benim için bu, yaz antrenmanlarında, spor salonunda çalışıp yokuş yukarı koşarken moralinizi yükselten bir şey.

Sezonun ardından geleneksel olarak sponsorlu bir tenis turnuvası düzenlenir. Bu yıl kesinlikle keyif alacaksınız, çünkü burada 2026'ya kadar sözleşmeniz var. O zaman ne olacak?
Benim için önemli olan şu anda burada mutlu olmam. Şehir çok güzel, kız arkadaşım ve ben hâlâ burayı tanıma aşamasındayız, henüz hepsini yürümeye vaktimiz olmadı. Ve bunu yapmak için en az iki yılımız daha var. Odaklandığım şey bu.