Yeni öğretim materyalleriyle eğlenmeyi öğrenmek | Allahabad haberleri

AMate

Global Mod
Global Mod

Prayagraj: Devlet tarafından yönetilen 1.50 lakh’tan fazla ilk ve yüksek ilköğretim okullarının yanı sıra eyaletteki Kasturba Gandhi Girls yatılı okullarında 1’den 8’e kadar olan sınıflara kayıtlı yaklaşık iki crore öğrenci için sınıf eğitimi, bir geri dönüşe tanık olmaya hazır. Bu okulların öğretmenleri artık yüksek kaliteli öğretim araçlarının yardımıyla eğlenceli bir şekilde öğretecekler.
Bunu mümkün kılmak için, eyalet hükümeti tarafından kaliteli öğrenme materyallerinin (TLM) hazırlanması için 21.38 Rs’lik bir bütçe yayınlandı. Bu, yeni Ulusal Eğitim Politikası (NEP) 2020 hükümlerine uygun olarak harcanması gereken yaklaşık 112,72 Rs’lik toplam onaylanmış miktarın bir parçasıdır. Bunun için her okula 1.600 Rs hibe verilmiştir.
Bu, Genel Müdür (Okul Eğitimi) Vijay Kiran Anand tarafından 2 Mart tarihli bir mektupta tüm Basic Shiksha Adhikaris’e (BSA’lar) iletildi.
Mektuba göre, Kanpur Dehat’ın 1.926 okulu için yaklaşık 30.81 lakh, Kanpur Nagar’ın 1.787 okulu için 28.59 lakh, Kaushambi’nin 1.097 okulu için 17.55 lakh, Lucknow’un 1.626 okulu için 26.01 lakh, Varanasi’nin 1.14900 Rs’si için 18.34 lakh serbest bırakıldı. Agra’nın 2.508 okulu için lakh okulları, diğerleri arasında Prayagraj’ın 2.874 okulu için 45.98 lakh Rs ve Meerut’un 1.081 okulu için 17.29 lakh.
BSA’ya göre Prayagraj, Praveen Kumar Tiwari, “TLM için tüm okullara bütçe gönderildi. 13 Mart’tan itibaren okulların denetiminde tüm bu kurumlardan TLM ile ilgili bilgiler de toplanacak.”
NEP-2020 kapsamında, sınıf ortamını keyifli hale getirmek için proje ve kavram tabanlı, eğlenceli öğrenme ve eleştirel düşünme hedefiyle her okulda sınıf tabanlı TLM oluşturulmalıdır.
Girişim kapsamında ilköğretim alt ve üst sınıf çocuklarına çeşitli oyunlar aracılığıyla çeşitli konular anlatılıyor. 1’den 5’e kadar olan sınıflardaki öğrencilere, sihirli kelime kartı, yılanlar ve merdivenler, renkli isim kartı, meyve ve sebze kesikleri dahil olmak üzere 28 farklı TLM türünden İngilizce öğretilir.
Öte yandan 6. sınıftan 8. sınıfa kadar olan çocuklar için bilmece kartları, çarpım çarkı, soru işareti yılanı, eylem fiil villası gibi 37 farklı türde ÖÖÖ bulunuyor. arama vb. Benzer şekilde matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler vb. dersler için ayrı TLM öngörülmüştür. Yetkili, bu materyallerin bir kısmının piyasada mevcut olduğunu, çoğunun ise çocuklar için özel olarak hazırlanacağını söyledi.