Yukarı Orta Öğretim Konseyi: Orta okullar üniversite olarak derecelendirildi | Allahabad haberleri

AMate

Global Mod
Global Mod

Prayagraj: tarafından tanınan orta okullar UP Orta Öğretim Konseyi artık üniversitelerin ve kolejlerin notlandırıldığı modele göre derecelendirilmektedir. Eyalette şu anda devlet tarafından işletilen 2.273 lise, 4.512 devlet destekli ve 22.000’den fazla yardımsız lise bulunmaktadır.
Bu, ülkedeki yüksek öğretim kurumlarının performansına erişim için Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Konseyi (NAAC) tarafından halihazırda uygulanmakta olan değerlendirme sistemine etkili bir şekilde benzer olacaktır. Yeni Ulusal Eğitim Politikası (NEP)-2020 hükümleri uyarınca, Devlet Orta Öğretim Bakanlığı, tüm okulların belirli asgari profesyonel ve kalite standartlarını takip etmesini sağlamak için Uttar Pradesh’in kendi Devlet Okul Standartları Otoritesini kurması için eyalet hükümetine bir teklif gönderdi. .
Bunun bir parçası olarak, tüm devlet liseleri, akademik, spor ve kaynaklar gibi yerleşik parametrelere verilen puanlara göre en az beş yılda bir değerlendirilecektir.