Harris'in Fox News ile ilk oturma röportajı kavgacıydı

AMate

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON CROSSING, Pa. —

Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve eski Başkan Trump Çarşamba günü yaptıkları bir dizi röportajda doğal destek tabanlarının dışındaki seçmenlere hitap etmeye çalıştılar; bu, seçim gününe üç haftadan az bir süre kala başkanlık yarışının ne kadar sıkı olduğunun bir yansıması.

Harris, Demokratların başkan adayı olduğundan bu yana yapılan en çekişmeli röportajda, sınır politikasını, transseksüel mahkûmlar için vergi mükelleflerinin finanse ettiği yardımları ve Başkan Biden'ı Fox News'tan Bret Baier ile “Özel Rapor” programında tartıştı.

Görev süreleri boyunca Biden'la nerede farklılaştığının defalarca sorulduğu Harris, kendisini başkan yardımcısı olarak seçen adama saygısızlık etmeden örnekler vermekte zorlandı. Konuyla ilgili en net cevabını röportaj sırasında verdi.

Harris, “Çok açık söyleyeyim, benim başkanlığım Joe Biden'ın başkanlığının devamı olmayacak ve göreve gelen her yeni başkan gibi ben de hayat deneyimlerimi, mesleki deneyimlerimi, taze ve yeni fikirlerimi getireceğim” dedi. “Yeni nesil liderliği temsil ediyorum. Mesela ben kariyerimin büyük bir kısmını Washington DC'de geçirmemiş biriyim”

Trump, Univision ve Fox News programlarına çıktığında Latin kökenlilere ve kadınlara hitap etmeye çalıştı.

Georgia'daki belediye binasında tamamı kadınlardan oluşan bir dinleyici kitlesi önünde eski cumhurbaşkanına, federal kürtaj hakkını ve bunun tüp bebek gibi üreme hizmetleri üzerindeki etkisini bozan 2022 Yüksek Mahkemesi kararını savunması konusunda sorgulandı.

Trump, kürtaj haklarının eyaletlere iade edilmesi konusunda hukukçular arasında geniş bir fikir birliğine varıldığını iddia ettikten sonra, kendisini “tüp bebek tedavisinin babası” ilan etti.

Trump, doğurganlık tedavisinin etkilerini “olağanüstü derecede çekici bir insan” olarak tanımladığı Senatör Katie Britt'ten (R-Ala.) öğrendiğini söyledi.

“Ve yaklaşık iki dakika içinde bunu anladım. Ben de 'Hayır, hayır, biz tamamen tüp bebekten yanayız' dedim” diyen Trump, güçlü bir açıklama yaptığını ve Cumhuriyetçi Parti'nin tamamının doğurganlık tedavilerine erişimden yana güçlü bir tavır sergilediğini ekledi. “Döllenme istiyoruz.”

Başkan adaylarının farklı izleyici kitleleri önünde görünmeleri, başkanlık yarışının sıkılığını ve her ikisinin de, geleneksel olarak kendilerini destekleme olasılığı daha az olan gruplar arasında desteklerini nasıl artırmaya çalıştıklarını yansıtıyor.

Harris'in kablolu kanaldaki ilk resmi görüşmesi olan Baier'le yarım saatlik röportajı, Demokrat adayın medya saldırısının ortasında gerçekleşti ve zaman zaman gergindi. Fox News'un baş siyasi spikeri Harris'in sorularını yanıtlarken sık sık sözünü kesti ve ondan sık sık “başkan yardımcısı” yerine “hanımefendi” diye bahsetti.

Ancak Harris, belgesiz göçmenlerin ehliyet almasına izin verilmesi, ücretsiz üniversite eğitimi ve ücretsiz sağlık hizmeti gibi konularda daha önce aldığı pozisyonlar konusunda baskı altında kaldığında zorlandı.

“Dinleyin, bu beş yıl önceydi ve yasalara uyacağım konusunda çok netim” dedi. “Bu açıklamayı defalarca yaptım ve ABD'nin başkan yardımcısı olarak ben de tam olarak bunu yaptım.”

Cezaevi mahkûmlarının cinsiyet değişimi bakımını finanse etmek için vergi mükelleflerinin dolarlarının kullanılmasına daha önce ifade ettiği destekle ilgili bir soru sorulduğunda Harris, Trump'ın görev süresi boyunca benzer bir politikanın mevcut olduğunu savundu. Trump'ı konuyla ilgili reklamlarla korku çığırtkanlığı yapmakla suçladı.

Trump kampanyası, Harris'in Fox'ta görünmesini Cumhuriyetçilerin zaferi olarak resmetti.

“Kamala Harris'in Bret Baier ile röportajı bir TREN KAZASI gibiydi. Sözcü Karoline Leavitt yaptığı açıklamada, Kamala öfkeli ve savunmacıydı ve bir kez daha Amerikalıların karşı karşıya olduğu sorunların sorumluluğunu üstlenmekten kaçındı” dedi. “Tek bir soruya bile net bir cevap veremedi çünkü verecek cevabı yoktu.”

Harris, Trump'ın göreve uygunluğuyla ilgili birkaç soruyu yöneltmeye çalıştı ve Trump'ı giderek daha sık sık uygunsuz ve istikrarsız olarak nitelendirmesini tekrarladı.

Donald Trump Çarşamba günü Doral, Fla'da Univision belediye binasında konuşuyor.

(Alex Brandon / Associated Press)

“Amerikan halkının Donald Trump hakkında endişeleri var, bu yüzden ulusal güvenlik topluluğumuzun liderleri de dahil olmak üzere onu en iyi tanıyan kişilerin hepsi açıkça konuştu… ve onun uygunsuz, tehlikeli olduğunu ve asla başkan olmaması gerektiğini söylediler. Eski başkan yardımcısı da dahil olmak üzere yeniden ABD'ye gitti” dedi.

Günün erken saatlerinde Harris, Philadelphia'nın bir banliyösü olan Bucks County, Pennsylvania'daki Washington Crossing Tarihi Parkı'nda, savaş alanı eyaletini kimin kazanacağının belirlenmesinde anahtar olacak bir konuşma yaptı. Burası, George Washington'un 1776 Noel gecesi, Amerikan Devrimi sırasında Trenton, NJ'de önemli bir zafere doğru yola çıkan 2.000 askerle birlikte Delaware Nehri'ni tarihi geçiş yeridir.

Harris, “Ülke partiden üstündür” yazan kırmızı pankartın altında, aralarında Illinois'den eski Temsilciler Adam Kinzinger, Virginia'dan Barbara Comstock ve Virginia'dan Denver Riggleman, Pensilvanya'dan Jim Greenwood ve eski Trump yönetimi yetkilisi Olivia Troye'nin de bulunduğu çok sayıda Cumhuriyetçiyle birlikte göründü.

Harris, kampanyasını destekleyen ülke çapında 100'den fazla Cumhuriyetçinin kendisine katıldığını söyledi.

“Şimdi, tipik bir seçimde hepinizin burada benimle olması şaşırtıcı olurdu. Ama bu seçimde değil. Çünkü bu yarışta tehlikede olan, kurucularımızın ve Amerikalı kuşakların uğruna mücadele ettiği demokratik ideallerdir. Bu seçimde söz konusu olan Anayasa'nın kendisidir” dedi. “Bugün buradayız çünkü temel bir inancı paylaşıyoruz: o ülke partiden önce gelmelidir.”

Harris'in bir sözcüsü, Cumhuriyetçilerle yapılan etkinliğin ve Fox News röportajının bağımsızlara ve eski Güney Carolina Valisi Nikki Haley gibi başkan yardımcısının adaylığını desteklemeye açık olabilecek adayları destekleyen Cumhuriyetçilere yönelik olduğunu söyledi.

“Başarmak için yola çıktığımız şeyi kesinlikle başardığımızı düşünüyoruz; bu anlamda, yolda yaptığı tartışmalara muhtemelen maruz kalmamış bir izleyici kitlesine ulaşabildi ve aynı zamanda ayakta dururken dayanıklılığını da gösterebildi. Sözcü Brian Fallon, Çarşamba akşamı Trenton ile Milwaukee arasındaki bir uçuşta Air Force Two'da gazetecilere verdiği demeçte, düşmanca bir röportajcıya karşı uzun boylu olduğunu söyledi.

Harris'in kampanyası, Trump'ın bu hafta ABD'deki “içerideki düşmanların” peşine düşmek için orduyu kullanma yönünde yaptığı yorumlardan yararlandı. Eski başkan, Temsilci Adam B. Schiff (D-Burbank) ve eski Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'yi (D-San Francisco) örnek göstererek duruşunu yineledi.

Trump, Fox News'da “Onlar Marksist, komünist ve faşist” dedi. “Bu insanlar çok hasta ve çok kötüler. Eğer zamanlarını Amerika'yı yeniden büyük yapmak için harcasalardı, biz de yapardık; bu ülkeyi büyük yapmak çok kolay olurdu. Ama bunu duyduğumda tehdit ediyormuşum gibi söylediler. Kimseyi tehdit etmiyorum. Tehditleri yapan onlar. Sahte soruşturmalar yapıyorlar. Alphonse Capone'dan daha çok araştırıldım. O en büyük gangsterdi.”

Yine Çarşamba günü Trump, Florida'da Latin kökenli seçmenlerin katıldığı Univision belediye binasında göçmenlik, ABD Kongre Binası'ndaki 6 Ocak ayaklanması, iklim değişikliği, pandemiyi nasıl ele aldığı ve diğer konular hakkındaki görüşleri hakkında keskin sorularla karşılaştı. Bir Cumhuriyetçi, eski başkanla ilgili endişelerini dile getirmeden önce, ona oyunu geri kazanması için bir fırsat vermek istediğini söyledi.

New York Times'a göre Trump, “Belki oyunuzu alırız” diye yanıtladı. “Belki yapmayacağım gibi görünüyor ama bu da sorun değil.”

Mehta Los Angeles'tan, Bierman ise Washington Crossing'den bildirdi.